Warsztaty ekologiczne "Hałas a zdrowie"

W dniu 21 listopada 2018 roku uczniowie klasy IV e i VI b uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w Europe Direct w Piotrkowie Tryb.
Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka, wskazanie sposobów zapobiegania jego skutkom, upowszechnianie ciszy, jako zasady kształtowania kultury zachowań i potrzeb ludzi. Na początku zajęć uczestnicy poznali budowę i funkcjonowanie narządu słuchu, dowiedzieli się, czym są fale dźwiękowe i w jaki sposób je odbieramy. Poznali zagrożenia wynikające z przebywania w nadmiernym  hałasie i dowiedzieli się jak powinniśmy chronić nasz słuch.

Prowadząca, pani Małgorzata Kociniak podkreśliła, że hałas jest czynnikiem szkodliwym dla zdrowia człowieka, długotrwałe przebywanie w hałasie może powodować rozdrażnienie, bóle głowy, zmęczenie. Hałas jest naszym wrogiem nie tylko groźnym, ale i podstępnym. Przyczynę tego stanu rzeczy należy upatrywać głównie w nieświadomości ogółu społeczeństwa, co do ujemnych zdrowotnych skutków hałasu, którego jest mimowolnym sprawcą i równocześnie - pierwszą ofiarą.