Dni Języka Polskiego w naszej szkole!

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Od poniedziałku (19 lutego) do piątku (23 lutego) obchodziliśmy w szkole Dni Języka Polskiego – święto, którego celem było zwrócenie uwagi na wartość tkwiącą w naszym języku ojczystym.
Język polski jest bowiem nie tylko źródłem wiedzy o historii naszego kraju, ale także spoiwem łączącym Polaków. Stąd tak ważne jest, byśmy wszyscy świadomie się nim posługiwali.
                Każdy dzień obchodów języka polskiego stanowił nowe wyzwanie dla naszych uczniów.
W poniedziałek, podczas prelekcji prowadzonej przez nauczycieli języka polskiego, wszyscy mieli okazję zapoznać się z historią naszego języka. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się m.in.: z którego języka wywodzi się język polski; w skład której grupy języków wchodzi; z których języków „pożyczyliśmy” najwięcej wyrazów; a także czym są archaizmy. Podsumowaniem zajęć był krótki quiz, w którym na każdą prawidłową odpowiedź czekała słodka nagroda.
                Wtorek poświęcony został „Jarmarkowi polonistycznemu”. Uczniowie podczas przerw, w formie gier i zabaw językowych, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu języka polskiego. Zadania postawione przed „śmiałkami” obejmowały krzyżówki i rebusy językowe, grę w skojarzenia, dokańczanie przysłów i odnajdowanie synonimów. O dużym zainteresowaniu naszych żaków świadczą regularnie oblegane konkursowe stacje.
                Dwa ostatnie dni obchodów języka polskiego to „Polonistyczne potyczki”, w trakcie których do rywalizacji w czterech językowych konkurencjach (bieganym dyktandzie, eliminowaniu błędów językowych, grze w literki oraz odszukiwaniu ukrytych słów) stawały po dwie klasy. W każdym z ośmiu „pojedynków” zwycięzca mógł być tylko jeden, ale… dzięki dobrej zabawie chyba nikt nie czuł się przegrany J.
                Równolegle prowadzono dwa konkursy. Pierwszym z nich był trzyetapowy turniej ortograficzny „Mistrz Ortografii”. Pierwszy etap wymagał od uczniów wykazania się wiedzą teoretyczną na temat zasad ortografii; drugi – to test sprawdzający nie tylko wiedzę, ale także spostrzegawczość konkursowiczów, zaś ostatni dzień zmagań to dyktando. Po trzech dniach współzawodnictwa udało się wyłonić zwycięzców, którymi zostały:
  • W kategorii klas IV-V
I miejsce (ex aequo) – Maja Skoczek (V a) oraz Dominika Bucholc (V e)
II miejsce – Maria Karwulewicz (V f)
 
  • W kategorii klas VI-VII
I miejsce (ex aequo)  – Patrycja Duchnowska (VI b) oraz Oliwia Wiktorowicz (VII c)
II miejsce – Maria Rusin (VII c)
 
Drugi konkurs polegał na zaprojektowaniu koszulki promującej język polski. Uczniowie przygotowali wiele pięknych strojów, wśród których naprawdę trudno było wybrać najlepszych. Każda z prac wyróżniała się czymś innym i była na swój sposób wyjątkowa. Ostatecznie ustalono, że zwycięzcami zostali:
                I miejsce – Oliwia Bąkowicz
                II miejsce – Kaja Milewicz, Julia Stępień, Oskar Jażdż
                III miejsce – Marta Wawrzyńczak, Natalia Wójcicka
 
Dni Języka Polskiego zorganizowali nauczyciele języka polskiego.
 
powrót